Core-ED
slider-image

O projektu

CORE-ED-AKADEMIJA - „Transformativne obrazovne strategije: Podsticanje inkluzije i zajedničkih vrijednosti u maloljetničkom pravosuđu kroz dinamičku korektivnu pedagogiju i specijalizovanu profesionalizaciju, uz podršku 'LiberateSkills' -Pakt za izuzetnost u korektivnim veštinama“ teži napređenju sposobnosti visokoškolskih ustanova u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori, uz podršku Rumunije i Grčke. Cilj je osposobiti stručnjake vještinama za implementaciju dinamičnih intervencija koje podstiču inkluziju i zajedničke vrijednosti u korektivnim okruženjima, čime se podržava demokratija i vladavina prava.

About Image

Ova jedinstvena partnerska saradnja, spoj javnih i privatnih inicijativa, okuplja obrazovane institucije, tržište rada, preduzeća, istraživačke centre i perspektivu učenika. Cilj je redefinisati visokoškolske institucije kao centre za cjeloživotno učenje, koji će biti korisni ne samo studentima već i zaposlenim profesionalcima. Uvođenjem dva pionirska kurikuluma u korektivnoj pedagogiji, prvi put u evropskom prostoru, fokusira se na opremanje studenata intervencijama koje stavljaju pedagogiju na prvo mjesto. Ova inicijativa bavi se kulturno i istorijski relevantnom temom, ujedinjujući partnerske zemlje na Balkanu kako bi unaprijedila kompetencije stručnjaka koji rade sa maloljetnicima i mladim prestupnicima u kontaktu sa zakonom.

Second About Image

Projekat koristi tri ključne metodologije za uspjeh: DACUM radionice koje uključuju poslodavce i tržište rada kako bi bile identifikovane trenutne i buduće kompetencije; strukturirane javne rasprave koje uključuju civilno društvo, istraživače i javne vlasti kako bi se uspostavila 4 balkanska istraživačka centra za korektivnu pedagogiju pridružena "LiberateSkills" Paktu za vještine; i međusobno učenje i mentorstvo između nastavnog osoblja visokoškolskih ustanova iz zemalja Zapadnog Balkana i 2 dodatne balkanske zemlje (Rumunija i Grčka). Ova saradnja ima za cilj razvoj regionalno usmjerenih istraživanja prilagođenih kontekstima pojedinih država na Balkanu, njihovim potrebama, kulturama i društveno-političkim okolnostima.